Nazwy marek i typów zostały użyte tylko i wyłącznie do celów porównawczych.    Brand's and type's name are used only for comparison purposes.

Rodzaje filtrów do okapu – jakie wyróżniamy?

Z pewnością posiadasz w kuchni okap, ale do prawidłowego działania potrzebuje on wysokiej jakości filtru. Dzięki temu w Twoim mieszkaniu nie będzie gromadził się nieprzyjemny zapach, para wodna i tłuszcz. Zastanawiasz się, jakie wyróżniamy rodzaje filtrów do okapu i czym się one charakteryzują? Podpowiadamy!

Podstawowe rodzaje filtrów do okapu

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że istnieją różne rodzaje filtrów do okapu i nie wszystkie sprawdzą się w każdej kuchni. Warto poznać przynajmniej najważniejsze z nich.

Filtry przeciwtłuszczowe

Do okapu kuchennego niezbędne są przede wszystkim filtry przeciwtłuszczowe, które skutecznie eliminują drobiny tłuszczu powstające w trakcie przygotowywania posiłków, a zwłaszcza smażenia. Wśród filtrów przeciwtłuszczowych wyróżniamy:

- filtry włókiennicze – doskonale zatrzymują zarówno tłuszcz, jak i inne zabrudzenia; trzeba wymieniać je co około 2-3 miesiące;

- inne filtry jednorazowe – do filtrów jednorazowych należą też te, które wykonane są z dedykowanego papieru lub akrylu; zazwyczaj charakteryzuje je dość wysoka chłonność;

- filtry metalowe – najczęściej są zrobione z nierdzewnej stali chromo-niklowej albo aluminium; zbudowane są z ciasno plecionej, wielowarstwowej siatki; warto wiedzieć, że przy stosowaniu odpowiednich metod konserwacji, możesz z powodzeniem używać ich przez dłuższy czas.

Inne filtry do okapu kuchennego

- aktywne filtry węglowe – odpowiednie do okapów z pochłaniaczem, można stosować je np. jako dodatek do innych filtrów; pełnią one nie tylko rolę oczyszczającą, ale także pochłaniają zapachy;

- filtry plazmowe – to bardzo nowoczesne rozwiązanie, którego działanie bazuje na mikrowyładowaniach elektrostatycznych, porównywalnych do piorunów w skali mikro.

Charakterystyka wybranych rodzajów filtrów do okapu

Nowoczesne filtry plazmowe

Filtry plazmowe mają kształt tuby, którą instaluje się na górze silnika, tam, gdzie znajduje się rura wentylacyjna. Warto wiedzieć, że tego typu filtrów nie trzeba uruchamiać przyciskiem. Są one niezwykle skuteczne i rozbijają praktycznie wszystkie cząsteczki zanieczyszczonego powietrza. Co ważne, są one w stanie usunąć także wilgoć, wirusy i bakterie. Filtry plazmowe mają zewnętrzną część otoczoną tkaniną z węglem aktywnym, która neutralizuje zapachy związane z ich działaniem. Interesujące jest to, że filtry plazmowe wykorzystywane są również w szpitalach, zwłaszcza na salach operacyjnych.

Niezawodne filtry węglowe

Niezwykle uniwersalnym i wydajnym rozwiązaniem są filtry węglowe, które składają się z niewielkich kulek węgla aktywnego o silnych właściwościach absorpcyjnych. Trafiają do niego wszystkie opary powstające w trakcie gotowania, dzięki czemu powietrze w Twojej kuchni zawsze będzie czyste. Pozbędziesz się także problemu nieprzyjemnych zapachów. Istotne jest ponadto to, że filtr można zamontować na filtrze przeciwtłuszczowym lub na silniku. Najlepiej uruchamiać go od razu, gdy zaczynasz gotować. Warto wiedzieć, że należy wymieniać je co 3-6 miesięcy. Bez wątpienia filtry węglowe to doskonałe rozwiązanie, jeśli posiadasz okap z pochłaniaczem.

Filtry przeciwtłuszczowe

Zadaniem filtrów przeciwtłuszczowych jest wyłapywanie tłuszczu, który przedostaje się do pochłaniacza. Istotne jest to, że można szybko i łatwo je czyścić. Niestety zazwyczaj nie chronią one przed zapachami i nie usuwają nadmiaru pary wodnej. Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim filtry metalowe, które przystosowane są do mycia w zmywarkach i nie ma konieczności ich wymiany. Oczywiście należy regularnie sprawdzać ich stan i czystość. Tańszą alternatywą są filtry aluminiowe, polecane raczej niewymagającym użytkownikom. Co ciekawe, one także nadają się do czyszczenia w zmywarkach, ale w niskiej temperaturze. Najlepiej wybierać takie, które mają pięć warstw, ponieważ dobrze chłoną zanieczyszczenia, a jednocześnie zapewniają przepływ powietrza. Warto sięgać po filtry aluminiowe anodowane, pokryte ochronną warstwą tlenku, która zapobiega korozji i utracie właściwości spowodowanej wysokimi temperaturami. Jeszcze tańszym rozwiązaniem wydaje się filtr flizelinowy, ale niestety bardzo szybko traci swoje właściwości i nie można go czyścić. W efekcie filtry flizelinowe są mniej opłacalne niż metalowe.

Filtry do okapu ze stali nierdzewnej

Zamiast tradycyjnych przeciwtłuszczowych filtrów metalowych w okapach kuchennych można także zamontować filtry ze stali nierdzewnej chromoniklowej, tzw. satyny. Są one szczególnie odporne na wysoką temperaturę i uszkodzenia mechaniczne. Ich zaletą jest również niezwykle estetyczny wygląd. Warto wiedzieć, że skutecznością nie odbiegają one jednak od powszechnych filtrów aluminiowych, a niestety kosztują naprawdę sporo i przeznaczone są raczej do modeli okapów z wyższej półki.

Jak widać, na rynku dostępne są różne rodzaje filtrów do okapu. Wybór zależy przede wszystkim od Twoich potrzeb, preferencji oraz posiadanego okapu. Doskonałym rozwiązaniem może być zamontowanie zarówno metalowego, jak i węglowego filtra.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl