Nazwy marek i typów zostały użyte tylko i wyłącznie do celów porównawczych.    Brand's and type's name are used only for comparison purposes.

Filtry węglowe - a po co mi to ???

Co to są filtry węglowe ? Do czego służą ? Kto ich potrzebuje ?

 

Okap, który ma za zadanie pochłanianie i oczyszczanie atmosfery w kuchni z zapachów towarzyszących gotowaniu czy pieczeniu, musi pracować przy użyciu filtrów z węglem aktywnym, potocznie zwanych filtrami węglowymi. Bez nich będzie jedynie pompą powietrza, wraz z jego wszystkimi dodatkowi składnikami jak np. zapach i nie będzie spełniał swojej funkcji oczyszczacza powietrza w kuchni. To właśnie węgiel aktywowany, zwany ogólnie aktywnym, odpowiedzialny jest za oczyszczanie powietrza z zapachów. Posiada on zdolności przyciągania i neutralizacji zanieczyszczeń znajdujących się powietrzu. W tym przypadku, okap służy jedynie do nadania ruchu oparów znad kuchenki tak, aby przeszło ono przez filtry węglowe, gdzie ulegają oczyszczeniu i już oczyszczone kierowane jest z powrotem do pomieszczenia.

Aby filtry węglowe mogły spełniać swoją oczyszczającą funkcję, muszą być umieszczone w takim miejscu aby przepompowywane powietrze mogło swobodnie przez niego przepływać. Takich miejsc możemy znaleźć co najmniej kilka:

1. Najwygodniejszym i najłatwiejszym są metalowe filtry tłuszczowe, które mają formę metalowej kasetki, do której można przypiąć przeznaczone do tego filtry. Opary przechodzą najpierw przez filtr tłuszczowy, gdzie są oczyszczane z tłuszczu a następnie przez filtr węglowy gdzie następuje neutralizacja zapachów. Tak oczyszczone powietrze jest następnie zasysane przez turbinę okapu i wypompowywane poza okap.

2. Drugim miejscem, gdzie montuje się przystosowane do tego  filtry węglowe jest obudowa turbiny w miejscu wlotu powietrza. Towarzyszą temu specjalne uchwyty - na osi turbiny bądź na obrysie. Zasada działania jest taka sama jak w poprzednim przypadku, czyli do turbiny zasysane jest powietrze oczyszczone już z tłuszczu i zapachu.

3. Trzecim i najrzadziej stosowanym miejscem montażu filtrów węglowych jest wylot powietrza z okapu. Rozwiązanie to stosowane jest sporadycznie, ze względu na trudność dostępu do tego miejsca w okapie. Stosuje się je w sytuacji np. gdy nie ma możliwości dopasowania filtra fabrycznego do bardzo rzadkiego okapu. Z takim rozwiązaniem spotkałem się też u handlarzy chińskimi okapami, którzy nie zadali sobie trudu by razem z okapem importować filtry tylko wciskają kawałek uniwersalnej maty węglowej o małej zawartości węgla aktywnego pod wylot powietrza.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl