Dzisiejszy rynek jest bardzo bogaty pod względem urządzeń kuchennych – w tym również okapów. W poszczególnych modelach montuje się różnego rodzaju filtry. To właśnie one odpowiadają za pozbywanie się z kuchni zanieczyszczeń i oparów z gotowania. W ostatnim czasie szczególne uznanie zyskały filtry węglowe. Jeśli się tutaj znalazłeś, to zapewne rozważasz ich założenie. W tym artykule rozwiejemy więc Twoje wątpliwości i wytłumaczymy, dlaczego warto to zrobić. Krok po kroku pokażemy również, jak założyć filtr węglowy do okapu Ciarko.
Dlaczego warto założyć filtr węglowy?
Filtr węglowy składa się z niewielkich kuleczek węgla aktywnego, zamkniętego w specjalnej obudowie. Tego typu substancja organiczna wykazuje doskonałe właściwości absorpcyjne. W związku z tym taki filtr skutecznie pochłania i neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Pozbywa się również nadmiaru wilgoci, a także wszelkich zanieczyszczeń, tłuszczu, kurzu i alergenów. W rezultacie powietrze w kuchni staje się czyste i świeże, gdyż wszelkie nieczystości i aromaty pozostają na filtrze. To właśnie dlatego warto rozważyć założenie filtra węglowego. Do dodatkowych zalet takiego rozwiązania zaliczyć można też to, że wpływa ono również na samo urządzenie. Okazuje się bowiem, że okap z filtrem węglowym działa ciszej, a jego żywotność znacznie się zwiększa.
Należy jednak pamiętać, że o ostatecznej skuteczności tej metody filtracji decyduje głównie poprawność założenia filtra i jego prawidłowe użytkowanie. Okap powinien być uruchomiony zaraz na początku gotowania. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że wszystkie opary zostaną usunięte. Nie wyłączaj go również zaraz po tym, jak zakończysz wszystkie czynności. Filtr węglowy pochłania wilgoć, dlatego trzeba pozwolić mu wyschnąć. Z tego powodu urządzenie należy pozostawić włączone jeszcze przez jakiś czas.
Kiedy należy założyć filtr węglowy w okapie Ciarko?
W niektórych budynkach nie można podłączyć okapu do kanału wentylacyjnego lub jest to po prostu zabronione. Ma to miejsce zazwyczaj wtedy, gdy mieszkanie korzysta z tzw. wentylacji zbiorczej. Wówczas powietrze z kuchni przemieszcza się do pozostałych mieszkań, które znajdują się na innych kondygnacjach. Wymusza się więc skorzystanie z obiegu zamkniętego, w którym oczyszczaniem powietrza zajmuje się właśnie filtr węglowy. To dlatego okapy mogą pracować nie tylko w trybie wyciągu, ale również pochłaniacza. Filtr węglowy w okapie Ciarko musisz więc założyć zawsze wtedy, gdy masz zamiar korzystać z tej drugiej wersji. W ten sposób zasysane powietrze będzie oczyszczane z tłuszczu i zapachów, jeszcze zanim zostanie zwrócone do pomieszczenia przez kratki w górnej osłonie komina. Jak widzisz, to właśnie od filtra zależy skuteczność działania Twojego okapu. Nie należy więc przekładać decyzji o jego zakupie na później.
Jak założyć filtr węglowy do okapu Ciarko?
Szczegółowy opis montażu filtrów powinieneś znaleźć w instrukcji okapu – dołączonej przez producenta. Wiemy jednak, że takie rzeczy lubią się gdzieś zawieruszyć. Dlatego też chcielibyśmy krok po kroku pokazać Ci, jak założyć filtr węglowy do okapu Ciarko. Nie jest to trudne zadanie, więc z pewnością poradzi sobie z nim nawet osoba bez żadnej wiedzy w tym zakresie. Co więcej, nie potrzeba do tego żadnych specjalistycznych narzędzi.
Na początek zdejmij obudowę okapu i metalowe filtry. W przypadku większości modeli urządzeń Ciarko sprawa wygląda podobnie. Największą uwagę powinieneś zwrócić na kształt filtra. To właśnie on będzie decydować o sposobie montażu. W zależności od tego, jakim modelem okapu dysponujesz, może być on prostokątny bądź okrągły. W przypadku filtra prostokątnego, o wymiarach zbliżonych do filtra metalowego lub aluminiowego, produkt umieszcza się bezpośrednio nad nim. Nieco inaczej wygląda to natomiast wtedy, gdy do czynienia masz z filtrem okrągłym. Ten rodzaj wkładów należy przykręcić w prawo, wklęsłą stroną na wlot silnika okapu z obu stron. No i gotowe! Teraz wystarczy tylko ponownie przykręcić filtr metalowy i można przystąpić do filtrowania powietrza.
Jak widzisz, cały proces obejmuje tylko kilka czynności. Nie powinien on więc zająć więcej niż kilka minut. Oczywiście, im częściej będziesz to robił, tym większej wprawy nabierzesz. Jest to nieuniknione, bo należy zaznaczyć, że taki filtr nie jest dożywotni. Konieczna jest zatem jego regularna wymiana. Zaleca się, by robić to co najmniej raz na 4 miesiące. Po jego zużyciu oczywiście okap będzie działał dalej. Silnik będzie jednak głośniejszy niż zazwyczaj. Warto też zaznaczyć, że niestety urządzenie nie będzie spełniało swojej funkcji, gdyż powietrze nie będzie oczyszczane. Nie na tym Ci przecież zależy, prawda? Jeśli chcesz mieć sprawnie działający okap, to zadbaj o to, aby filtr był czysty.
Skoro wiesz już, jak założyć filtr węglowy do okapu Ciarko, to nie wahaj się i przystąp do jego zakupu. Przedtem koniecznie zajrzyj do naszego sklepu. Dysponujemy różnorodnymi filtrami do okapów tego producenta. Z pewnością więc znajdziesz u nas produkt pasujący do urządzenia, które posiadasz.