Nazwy marek i typów zostały użyte tylko i wyłącznie do celów porównawczych.    Brand's and type's name are used only for comparison purposes.

Jak założyć filtr węglowy do okapu Amica? Sprawdź, jakie to proste i co na tym zyskasz!

Okap jest jednym z obowiązkowych elementów w kuchni. Pochłania zapachy i świetnie radzi sobie z powstałą podczas gotowania parą – ale nie tylko! Stosunkowo często wybieraną marką tego typu sprzętu jest Amica. By Twój okap jak najdłużej spełniał swoją funkcję, konieczna jest regularna wymiana zamocowanych w nim filtrów węglowych. Dlaczego należy ich używać? Jak założyć filtr węglowy do okapu Amica? Czytaj dalej i dowiedz się, jak zrobić to prawidłowo!

Okap w kuchni – czy faktycznie jest potrzebny?

Kompletując wyposażenie do swojej kuchni, z pewnością nie pominiesz okapu. To niezwykle przydatny sprzęt, bez którego przygotowywanie posiłku byłoby dość uciążliwe. Najważniejsza funkcja okapu to zdecydowanie pochłanianie zapachów – zarówno tych mniej, jak i bardziej atrakcyjnych dla naszego nosa. Zdarza się bowiem, że przypalimy przyrządzane jedzenie – doskonale wiadomo, że zapach nie należy wtedy do atrakcyjnych. Okap dużo lepiej poradzi sobie z jego niwelowaniem niż długotrwałe i uporczywe wietrzenie mieszkania. Co więcej, okap pochłania parę wodną i drobinki tłuszczu, które są nieodłącznym elementem gotowania lub smażenia. Dzięki temu dbamy o to, by wilgoć nie zalegała w kuchni. Warto zaznaczyć, że drobinki tłuszczu nie są dla nas zdrowe, dlatego należy je eliminować. Nie zapomnij o tym, że okap pełni także funkcję dekoracyjną! Na szczególną uwagę zdecydowanie zasługują propozycje marki Amica. Bez problemu znajdziesz wśród nich taką, która będzie pasowała do stylu urządzenia Twojej kuchni.

Okapy Amica – dlaczego warto wybrać tę markę?

Amica to polski producent, dlatego też chętnie wybieramy jego sprzęt. To jedna z najpopularniejszych marek związanych z domowym AGD. W ofercie Amica znajdziesz szeroką gamę okapów, które z powodzeniem dopasujesz do swoich potrzeb i rozkładu kuchni. Różne typy tych urządzeń, jak i możliwość dopasowania ich wymiaru, zdecydowanie skłaniają do pochylenia się nad tą marką. Cechą charakterystyczną okapów Amica jest ich funkcjonalność, która idzie w parze z rozsądną ceną. Dlatego też ten producent zdecydowanie wiedzie prym na rynku AGD. W swojej ofercie marka ta posiada okapy do zabudowy, podszafkowe, przyścienne, wyspowe, teleskopowe oraz kominowe. Wybór jest ogromny! Szeroka gama kolorów pozwoli Ci dopasować idealny model do Twojej kuchni. Montaż okapu marki Amica jest bardzo prosty, więc z powodzeniem wykonasz go samodzielnie.

Wyciąg czy pochłaniacz?

Okap może pełnić swoje funkcje dwojako. Można używać go jako pochłaniacza lub wyciągu. W zależności od Twoich potrzeb i możliwości, jakie daje Ci instalacja w mieszkaniu, dobiera się odpowiedni sposób jego działania. Często jest jednak tak, że nie można używać okapu w trybie wyciągu. Dlaczego? Ponieważ mieszkania, np. te w blokach, mogą nie mieć możliwości zamontowania okapu do kanału wentylacyjnego. Łączenia są robione w taki sposób, że podłączenie się do wentylacji oznaczałoby “wędrowanie” oparów między mieszkaniami, do czego nie można dopuścić. Wówczas pozostaje wybór funkcji pochłaniacza, który może być użytkowany w każdym typie zabudowy mieszkalnej. Tworzy się tzw. obieg zamknięty. W tym przypadku za odprowadzanie szkodliwych substancji z powietrza odpowiada filtr węglowy. Okapy dostępne na rynku, także te marki Amica, są przystosowane do użytkowania na oba sposoby.

Czym jest filtr węglowy?

Warto zaznaczyć, że filtr węglowy stosowany jest w okapach, których jedyną funkcją jest pochłanianie. Montaż tego typu filtrów powoduje, że para wodna, tłuszcz i zapachy są absorbowane właśnie przez filtr i na nim się zatrzymują. W jaki sposób to możliwe? Filtr węglowy składa się z niewielkich granulek aktywnego węgla. To one odpowiadają za pochłanianie nieprzyjemnego zapachu, tłuszczu, a nawet pary wodnej! Węgiel jest szeroko znany ze swoich właściwości absorpcyjnych. Dlatego też znajduje zastosowanie w filtrach. Musisz jednak pamiętać, że dobrze jest uruchamiać okap od razu z początkiem gotowania. Wówczas możesz mieć pewność, że absolutnie wszystkie opary zostaną pochłonięte. Co więcej, po zakończonym gotowaniu należy zostawić włączony pochłaniacz na około godzinę. Dlaczego? Filtr węglowy, absorbując parę wodną, sam nabiera wilgoci. Pozostawienie włączonego pochłaniacza pozwoli na właściwe dosuszenie filtrów.

Żywotność i wymiana filtrów węglowych

Granulki aktywnego węgla w filtrze, mimo racjonalnego i odpowiedzialnego podejścia, prędzej czy później się zużyją. Filtr po pewnym czasie nasyci się i nie będzie w stanie pochłonąć większej ilości oparów. W zależności od takich czynników jak intensywność gotowania, jakość pracy okapu i rodzaj stosowanych filtrów, zaleca się wymianę tych elementów. Okres, po którym uznaje się, że filtry w okapach Amica się zużyły, to w zależności od modelu od 2 miesięcy do 2 lat. W naszej ofercie znajdziesz dwa typy filtrów węglowych do okapów Amica – standardowe i “Longer Life”. Warto wybrać ten drugi typ – jego wydłużone działanie pozwoli Ci zaoszczędzić czas i środki, ponieważ okres jego przydatności jest około 5 razy dłuższy niż standardowych filtrów.

Jak założyć filtr węglowy do okapu Amica?

Założenie filtra węglowego będzie wyglądało podobnie przy wszystkich modelach okapów marki Amica. Jak założyć filtr węglowy do okapu Amica? Zacznij od zdjęcia aluminiowych filtrów tłuszczu. W zależności od wybranego modelu okapu możesz potrzebować okrągłych filtrów węglowych lub prostokątnych. Jeśli po zdjęciu aluminiowych elementów widzisz okrągłe miejsca na wylot silnika okapu, to nakręć okrągłe filtry węglowe wklęsłą stroną. Jeśli zaś Twój model okapu wymaga prostokątnego elementu, wystarczy, że zamontujesz go bezpośrednio na filtr aluminiowy. Proste, prawda?

Pamiętaj, że regularna troska o czystość filtrów to zapewnienie sobie czystego powietrza podczas gotowania! Jest to również bardzo ważne przez wzgląd na żywotność sprzętu. Wybierz z naszej oferty swój filtr węglowy do okapu Amica i ciesz się przyjemnym zapachem w kuchni!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl