Nazwy marek i typów zostały użyte tylko i wyłącznie do celów porównawczych.    Brand's and type's name are used only for comparison purposes.

Filtr do okapów kuchennych – sprawdź, jak działa i kiedy należy go wymienić!

Okap kuchenny to użyteczne urządzenie, którego nie może zabraknąć w żadnej kuchni. Skutecznie eliminuje nieprzyjemne zapachy, nadmiar pary wodnej i drobinki tłuszczu, które powstają podczas gotowania. Czy wiedziałeś, że za te działania w rzeczywistości odpowiada filtr węglowy, który znajduje się w jego wnętrzu? Ten niewielki element ma zasadniczy wpływ na sprawność całego sprzętu. Zastanawiasz się, jak działa filtr do okapów kuchennych i kiedy należy go wymienić? Oto garść informacji, która pozwoli bliżej poznać Ci funkcjonowanie tego elementu.

Czym jest filtr do okapów kuchennych?

Filtr do okapów kuchennych to niezbędny element systemu filtracji oczyszczacza powietrza. Urządzenia te dzielą się na dwa rodzaje – z obiegiem zamkniętym i tzw. wyciągi. Największą rolę wkłady odgrywają w tych pierwszych. Taki okap nie jest podłączony do kanału wentylacyjnego, a zatem musi oczyszczać powietrze i opary , które unoszą się nad kuchenką podczas gotowania i smażenia. Podstawowym ich komponentem jest węgiel aktywny. Występuje on pod postacią granulatu. Jego zadaniem jest zapewnienie możliwie największej porowatości. Filtr węglowy służy do usuwania organicznych zanieczyszczeń gazowych, które często są bardzo szkodliwe dla zdrowia. To właśnie do niego trafiają opary, dzięki czemu w kuchni możesz cieszyć się czystym i zdrowym powietrzem. 

Jak działa filtr do okapów kuchennych?

Filtr do okapów kuchennych działa w oparciu o zjawisko adsorpcji. To nic innego jak wiązanie cząsteczek z powierzchnią substancji. Gdy kuleczki węgla aktywnego mają kontakt z oparami, organiczne związki chemiczne przyklejają się do ich powierzchni. W tym momencie następuje redukcja i eliminacja nieprzyjemnych zapachów. Wówczas do kuchni oddawane jest czyste powietrze. 

Poznaj zalety stosowania filtru do okapów kuchennych

Filtry węglowe w okapach kuchennych to niezwykle istotne elementy, które mają wiele zalet. Nie tylko eliminują intensywne i nieprzyjemne zapachy, ale również wpływają na trwałość wyposażenia i urządzeń, które znajdują się w kuchni. Ten element nie tylko pochłania aromaty, ale także wilgoć, która powstaje podczas gotowania. Dzięki temu nie osadza się ona na meblach i ścianach. Po zakończeniu prac w pomieszczeniu warto pozostawić włączony okap na kilkanaście minut, aby wilgoć odparowała. Pochłaniacze są bardzo łatwe w montażu i możesz go wykonać samodzielnie bez specjalistycznych narzędzi. Urządzenia, które wyposażone są w filtr węglowy, możesz zamontować w dowolnym miejscu. To sprawia, że okapy mogą pełnić nie tylko funkcję praktyczną, ale i dekoracyjną. 

Jak zamontować filtr do okapów kuchennych?

Filtry węglowe występują w wielu rozmiarach i kształtach. Najczęściej spotykane są modele okrągłe, które przypominają małe talerzyki lub podstawki. Wystarczy je nakręcić z obu stron na obudowę silnika. Na rynku dostępne są także wkłady kasetowe, które instaluje się nad filtrem aluminiowym. Aby zamontować taki model, musisz najpierw zdjąć filtr metalowy, a następnie nałożyć część o odpowiedniej wielkości. Pamiętaj, że wszelkie prace związane z instalacją akcesorium musisz przeprowadzać, gdy urządzenie jest wyłączone. Zwróć uwagę, aby wkład był równo osadzony w okapie, ponieważ tylko wtedy może on zapewnić optymalną efektywność jego pracy.

Jak wybrać filtry węglowe do okapów kuchennych?

Filtry węglowe do okapów kuchennych mogą się różnić od siebie w zależności od modelu urządzenia. Dlatego też przed zakupem tego elementu powinieneś zapoznać się z zaleceniami producenta. Taka informacja znajduje się na opakowaniu sprzętu lub w jego instrukcji obsługi. Wybierając wkład, musisz zwrócić uwagę na jego jakość. Jeśli zależy Ci na doskonałym działaniu okapu, postaw na filtry dedykowane konkretnie do modelu urządzenia, które znajdziesz w naszym sklepie. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się sprawnym sprzętem przez długi czas. 

Kiedy należy wymienić filtr do okapów kuchennych?

Filtrów węglowych do okapów kuchennych nie da się wyczyścić ani regenerować. Jeśli zależy Ci na tym, by urządzenie sprawnie działało przez długi czas, musisz pamiętać o regularnej ich wymianie. Powinna ona odbywać się po 3-4 miesiącach od pierwszego użycia. Na ich żywotność ogromny wpływ ma częstotliwość korzystania ze sprzętu i materiał, który został wykorzystany podczas jego produkcji. Gdy zauważysz, że powietrze nie jest dokładnie oczyszczone, to oznaka, że najwyższa pora na wymianę filtra. Takie urządzenia pobierają też więcej mocy, co z kolei wpłynie na wysokość Twoich rachunków za prąd.

 

Wiesz już, jak działa filtr do okapów kuchennych i kiedy należy go wymienić. Jeśli szukasz wysokiej jakości filtrów węglowych dedykowanych do danego modelu urządzenia, zapoznaj się z asortymentem naszego sklepu. Nasze produkty zagwarantują Ci skuteczne zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, które powstaje podczas przyrządzania posiłków. Dzięki temu codzienne obowiązki w kuchni będą dla Ciebie czystą przyjemnością!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl