Nazwy marek i typów zostały użyte tylko i wyłącznie do celów porównawczych.    Brand's and type's name are used only for comparison purposes.

Czy do okapu potrzebny jest filtr? Wyjaśniamy

Aby kuchnia działała sprawnie, musi być odpowiednio wyposażona. Kiedy myślimy o kuchennych sprzętach, nasze pierwsze skojarzenia kierują się zwykle w stronę kuchenki, piekarnika czy drobnych sprzętów AGD. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy zapomnieć jednak również o okapie. Jego zadaniem jest oczyszczanie powietrza z zapachów, pary wodnej oraz cząsteczek tłuszczu, które wytwarzają się w czasie gotowania. Dużo słyszy się również o specjalnych, węglowych filtrach do okapów. Czym one tak właściwie są i czy rzeczywiście powinny być montowane w okapach kuchennych? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym dzisiejszym wpisie.

Filtr węglowy – co to takiego?

Zacznijmy od wyjaśnienia sobie tego, czym taki filtr węglowy w ogóle jest. Mówiąc najprościej, są to po prostu niewielkie kuleczki zawierające cząsteczki węgla aktywnego, które zamknięte są w specjalnej obudowie. Na rynku możesz spotkać kilka rodzajów takich filtrów, jednak najlepiej wybierać te o wysokiej granulacji. Zawierają one więcej kuleczek z węglem, przez co lepiej sprawdzą się w swojej roli. Jakie jest więc zadanie filtra? Węgiel zawarty w jego składzie wykazuje działanie absorpcyjne. Dzięki temu opisywany przez nas filtr jest świetnym pochłaniaczem zapachów czy drobinek tłuszczu. Doskonale sprawdzi się więc w kuchni, gdzie w czasie gotowania wytwarzają się rozmaite wonie i para wodna. Istotnym jest więc, by powietrze w tym pomieszczeniu było dobrze oczyszczane – na pewno poprawi to jego jakość i sprawi, że przebywanie w kuchni będzie dużo przyjemniejsze. Pozwoli to także ochronić ściany, meble i inne sprzęty kuchenne przed negatywnym działaniem wilgoci i cząsteczek tłuszczu.

Czy do okapu potrzebny jest filtr?

Do oczyszczania powietrza w kuchni niezbędny będzie także okap. Jego zadaniem jest wciąganie oparów znad kuchenki oraz stojących na niej garnków czy patelni i wypuszczanie świeżego powietrza. Okapy dzielą się z reguły na dwa rodzaje: te z tzw. obiegiem otwartym oraz zamkniętym. Pierwszy z nich podłączony jest do kanału wentylacyjnego i pełni rolę wyciągu. Oznacza to, że kuchenne opary i zapachy są całkowicie odprowadzane z pomieszczenia. Drugi model okapu, czyli ten z obiegiem zamkniętym, nazywany jest tak z powodu tego, że nie jest podłączony do systemu wentylacyjnego. Powietrze nie jest więc w żaden sposób odprowadzane z pomieszczenia, a urządzenie w tym przypadku pełni jedynie rolę pochłaniacza.

O ile pierwszy typ okapu nie wymaga od jego użytkownika montażu filtra, to w drugim jego obecność jest wręcz niezbędna. To właśnie węgiel aktywny, znajdujący się w filtrze, będzie substancją, która zniweluje przykre zapachy oraz wchłonie wilgoć i tłuszcz. Jeśli okap z obiegiem zamkniętym zostanie pozbawiony filtra, nie spełni on swojej roli, a powietrze w kuchni pozostanie w dalszym ciągu zanieczyszczone.

Filtr węglowy – jak często go wymieniać?

Jeśli jesteś właścicielem okapu z obiegiem zamkniętym – do którego koniecznie musisz zamontować filtr węglowy – zapewne zastanawiasz się, jak często należy go wymieniać. Zwykły model ulega bowiem dość szybkiemu zużyciu. Aby Twój okap działał zatem poprawnie, będziesz musiał regularnie zakładać nowy filtr w miejsce starego. Przyjmuje się, że najbardziej optymalną częstotliwością jego wymiany jest okres czterech miesięcy. Jeśli jednak poczujesz, że filtr nie spełnia już swojej funkcji – będzie o tym świadczyć chociażby uporczywy zapach znad kuchenki, utrzymujący się mimo włączonego okapu – wymień go rzecz jasna wcześniej.

Filtry węglowe typu LONGer LIFE

Na szczególną uwagę zasługuje w tym momencie jeszcze inny rodzaj filtra węglowego, który swoje miejsce znalazł również w ofercie naszego sklepu. Filtr typu LONGer LIFE wyróżnia się znacznie dłuższą żywotnością niż regularne filtry. Okres, w którym nasz produkt nadaje się do użycia, może sięgać nawet osiemnastu miesięcy. Jest to znacznie bardziej ekologiczne rozwiązanie – zamiast pięciu standardowych filtrów, w przeciągu półtora roku zużyjesz tylko jeden. Z pewnością pomoże Ci to ograniczyć produkcję odpadów, które negatywnie wpływają na stan środowiska naturalnego.

Filtry LONGer LIFE należą również do grupy lepszych jakościowo produktów. Zawierają one aż pięć razy więcej cząsteczek węgla aktywnego od zwykłych filtrów, a ponadto cechują się niezwykłą chłonnością. Wszystko to sprawia, że wybór produktów oferowanych przez nasz sklep jest nie tylko bardziej opłacalny, ale także sprzyja lepszemu dbaniu o czyste powietrze w Twojej kuchni – mając na uwadze również i względy ekologiczne. Jesteśmy przekonani, że dzięki filtrom węglowym typu LONGer LIFE czas poświęcany przygotowywaniu i spożywaniu posiłków będzie jeszcze przyjemniejszy.

Podsumowując, żadna kuchnia nie może obejść się bez okapu zamontowanego nad kuchenką. Sprzęt ten pomoże Ci skutecznie pozbyć się oparów pochodzących z gotowania, co przyczyni się do polepszenia stanu powietrza w kuchni i utrzymania jej sprzętów w czystości i dobrym stanie. Część okapów do prawidłowego działania będzie jednak wymagała zamontowania filtra węglowego. Ich szeroki wybór znajdziesz rzecz jasna w ofercie naszego sklepu. Serdecznie zapraszamy Cię więc do zakupów!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl