Nazwy marek i typów zostały użyte tylko i wyłącznie do celów porównawczych.    Brand's and type's name are used only for comparison purposes.

Jak powinno wyglądać czyszczenie tłustego filtra węglowego do okapu? Podpowiadamy

Mówi się, że kuchnia to serce domu, dlatego bez wątpienia dbasz o to, aby była czysta i schludna. Jednak nawet wtedy, kiedy bardzo dbasz o porządek, możesz mieć problem z tłustym osadem, który powstaje podczas gotowania. Niestety elementem, który często jest pomijany przy sprzątaniu, jest okap. Zastanawiasz się nad tym, jak poprawnie powinno wyglądać czyszczenie tłustego filtra węglowego do okapu? Czytaj dalej, a krok po kroku wszystko Ci wyjaśnimy.

Czym jest filtr węglowy?

Tworząc wyjątkowe potrawy w swojej kuchni, na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że temu procesowi towarzyszą różne aromaty. To właśnie wysokiej jakości okap z solidnym filtrem węglowym pomoże Ci pozbyć się problemu utrzymującego się długo zapachu, który wnika we wszystko dookoła. Filtr węglowy to element sprzętów pracujących w obiegu zamkniętym, ponieważ węgiel aktywny ma doskonałe właściwości do absorbowania przykrych zapachów. Przy tym taki produkt zdecydowanie poprawi jakość powietrza w Twojej kuchni. Powinieneś wiedzieć, że to artykuł, który jest wymienny. Przeciętnie specjaliści sugerują, że tego typu akcesoria powinny być zmieniane mniej więcej co 3 miesiące. Obecnie na rynku znajdziesz jednak innowacyjne filtry węglowe, które są ekologiczną alternatywą dla klasycznych modeli, ponieważ można je wymieniać nawet co półtora roku.

Dlaczego na okapie osiada tłuszcz?

Gotujesz ostrożnie i starasz się nie używać zbyt dużej ilości tłuszczu? To wcale nie sprawi, że Twój okap stanie się czystszy. Cząsteczki tłuszczu uwalniają się do powietrza podczas przygotowywania potraw na ciepło i osiadają na wszelkich powierzchniach w kuchni. Z kolei do niego przylepia się kurz i inne drobiny. To może prowadzić do spadku wydajności Twojego okapu oraz do namnażania się drobnoustrojów chorobotwórczych. Z tego powodu powinieneś regularnie czyścić wszelkie zakamarki, aby systematycznie pozbywać się tej warstwy brudu.

Jak powinno wyglądać czyszczenie tłustego filtra węglowego do okapu?

Aby Twój okap dobrze funkcjonował, musisz o niego właściwie dbać. Na tym etapie w Twojej głowie może pojawić się pytanie – skoro filtr węglowy jest częścią wymienną, to czy powinno się go czyścić? Odpowiedź jest bardzo prosta – tak! Przyjmuje się, że czyszczenie go raz na miesiąc, przy okazji większych porządków, powinno wystarczyć. Jednak w przypadku, gdy dużo gotujesz, możesz pozwolić sobie na nieco częstsze mycie tego elementu.

Czego będziesz potrzebował do czyszczenia filtra węglowego?

Zanim przystąpisz do tego procesu, musisz wyposażyć się w odpowiednie akcesoria. Wbrew pozorom nie potrzebujesz skomplikowanych technologii. Wystarczy Ci miska, letnia woda, płyn do mycia naczyń oraz szmatka. Powinieneś wiedzieć, że woda powinna być ciepła, a nie gorąca. To duża różnica, ponieważ wykorzystanie cieczy o zbyt wysokiej temperaturze może spowodować uszkodzenie filtra.

Jak umyć tłusty filtr węglowy?

Sam proces mycia tłustego filtra węglowego jest niezwykle prosty. Regularne powtarzanie tej czynności sprawi, że Twój okap będzie działał bez zarzutu, a Twoja kuchnia będzie wręcz idealnie czysta. Odpowiednia konserwacja tego elementu sprawi również, że będzie Ci on długo i dobrze służył – tak jak obiecał to na opakowaniu jego producent. Od czego powinieneś zacząć?

  1. Wyciągnij filtr węglowy z okapu.
  2. Włóż go na chwilę do ciepłej wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń, aby łatwiej było Ci go umyć. Odczekaj minimalnie 20 minut.
  3. Przy pomocy ścierki i detergentu ostrożnie, ale stanowczo postaraj się usunąć tłuszcz z całego akcesorium. W razie potrzeby wymień wodę w misce na czystą. Jeżeli trudno będzie Ci pozbyć się tłuszczu – możesz zmienić ściereczkę na szczotkę.
  4. Opłucz filtr węglowy pod bieżącą wodą, aby dokładnie pozbyć się płynu do mycia naczyń z jego powierzchni.
  5. Połóż filtr na suchej ścierce i zamontuj go dopiero wtedy, gdy będzie całkowicie osuszony.

Czy można myć filtr węglowy w zmywarce?

Zdajemy sobie sprawę z tego, że czyszczenie tłustego filtra w rękach nie jest przyjemnością. Jednak specjaliści nie są zgodni co do tego, czy powinno się go wrzucać do zmywarki. Niektórzy uważają, że jeśli nastawisz urządzenie na 60 stopni, to produkt nie ulegnie uszkodzeniu. Z kolei inni twierdzą, że nawet pomimo ostrożności, filtr może zostać zniszczony przez wysokie ciśnienie wody. Warto również wspomnieć o trzeciej, dość popularnej opinii, według której zmywarka może sobie nie poradzić w przypadku, gdy filtr jest mocno zabrudzony. Jeżeli więc chcesz postawić na bezpieczne rozwiązanie – poświęć chwilę swojego czasu i zdecyduj się na ręczne umycie takiego artykułu.

Dzięki naszym poradom bez wątpienia wiesz już, jak powinno wyglądać czyszczenie tłustego filtra węglowego do okapu. Za sprawą tych prostych czynności sprawisz, że Twój sprzęt będzie działał bez zarzutu. Jeżeli chcesz zaopatrzyć się w wysokiej jakości filtry węglowe do przeróżnych urządzeń, koniecznie zapoznaj się z naszym asortymentem. Jako profesjonaliści dbamy o to, aby proponować Ci wyłącznie najlepsze artykuły, które usatysfakcjonują nawet bardzo wymagających klientów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl