Jednym z niezbędnych urządzeń w kuchni, w które powinieneś zainwestować, jest z pewnością okap z filtrem węglowym. Znacznie podnosi on komfort przebywania i gotowania w tym pomieszczeniu. To bardzo ważne – w końcu w kuchni spędzamy naprawdę sporo czasu w ciągu dnia. Aby jednak filtr dobrze spełniał swoją rolę, należy odpowiednio często go wymieniać. Czyli kiedy dokładnie? Odpowiedzi na to pytanie szukaj w dalszej części naszego dzisiejszego artykułu.
Filtr węglowy – wszystko, co musisz o nim wiedzieć
Zanim powiemy o jego wymianie, najpierw wyjaśnijmy sobie, czym dokładnie taki filtr węglowy jest i jaką rolę pełni. Opisywany przez nas filtr składa się z niewielkich kuleczek węgla aktywnego, które wykazują działanie absorpcyjne. Im więcej takich kuleczek – czyli im lepsza granulacja filtra – tym jest lepszym pochłaniaczem. Będzie on zatem wyłapywał i neutralizował wszystkie opary i zapachy, które zdążyły wytworzyć się w czasie gotowania. Filtr węglowy zwykle umieszcza się w kuchennym okapie – zwłaszcza gdy ten nie jest w żaden sposób podłączony do kanału wentylacyjnego. Nie pełni on wtedy roli wyciągu, ale pochłaniacza. W tym przypadku filtr węglowy jest więc po prostu niezbędny. W końcu bez niego okap będzie tylko pompą powietrza. Gdzie najlepiej go zamontować? Najważniejsze jest to, by umieścić go w takim miejscu, aby powietrze z kuchni mogło swobodnie przepływać przez filtr. Z reguły masz więc do wyboru aż trzy możliwości:
- Pierwszą, a zarazem najwygodniejszą i najpopularniejszą propozycją jest montaż na tak zwanym metalowym filtrze tłuszczowym. Ma on formę metalowej kasetki i łatwo można przypiąć do niego filtr węglowy. W ten sposób zasysane powietrze najpierw jest oczyszczane z tłuszczu, a następnie neutralizowany jest jego zapach – po tym zostaje z powrotem wypompowane na zewnątrz przez okap.
- Kolejnym miejscem, idealnym do zamontowania filtra węglowego, jest obudowa turbiny, która znajduje się na wlocie powietrza. Na osi turbiny lub jej obrysie powinny znajdować się specjalne uchwyty, które są pomocne w umieszczaniu filtra na swoim miejscu.
- Trzecią i najrzadziej spotykaną propozycją miejsca montażu filtra węglowego jest wylot powietrza. Takie rozwiązanie stosuje się głównie w przypadku, gdy mamy do czynienia z rzadkim modelem okapu, do którego bardzo trudno jest znaleźć filtr fabryczny. Miejsce przy wylocie jest jednak trudno dostępne, dlatego też zwykle filtr węglowy jest tam montowany tylko w ekstremalnych przypadkach.
Dlaczego warto założyć w swojej kuchni filtr węglowy?
Okap i filtr węglowy to połączenie idealne – zwłaszcza gdy jesteś miłośnikiem dobrej kuchni, uwielbiasz gotować i spędzasz w tym pomieszczeniu sporo czasu. Okap wciągnie zanieczyszczone tłuszczem i intensywnymi zapachami powietrze, by potem wypuścić je już całkiem świeże. Filtr węglowy ma za zadanie oczyścić powietrze w pokoju ze wszelkich aromatów i pary wodnej, która wytwarza się podczas gotowania. Dzięki niemu dbasz nie tylko o dobrą jakość powietrza w kuchni, ale także o stan swoich mebli i ścian, które źle znoszą wilgoć i szybciej ulegają przez nią zniszczeniu.
Filtr węglowy do okapu – jak często go wymieniać?
Pochłanianie wszelkich zapachów i wilgoci jest głównym zadaniem filtrów węglowych. Jednak, aby filtr dobrze spełniał się w swojej roli, konieczna jest jego regularna wymiana. To, czy jest potrzebna, łatwo ocenisz również po... zapachu roznoszącym się po kuchni! Jeśli po włączeniu okapu w pomieszczeniu nadal wyczuwalne są intensywne aromaty, to jest to niewątpliwy znak, że filtr węglowy należy wymienić. W przypadku zwyczajnych filtrów można również przyjąć, że najbardziej optymalnym okresem czasu, w którym filtr działa właściwie, są cztery miesiące. Po ich upływie koniecznie zainwestuj w nowy model filtra!
Filtry węglowe typu LONGer LIFE – bądź eko w swojej kuchni!
Szczególnym rodzajem filtra węglowego jest LONGer LIFE, który znaleźć możesz w ofercie naszego sklepu internetowego, specjalizującego się w sprzedaży filtrów do okapów kuchennych. LONGer LIFE to produkt, który zawiera aż pięciokrotnie więcej węgla aktywnego od filtrów dostępnych w regularnej sprzedaży. Jest niezwykle chłonny, a także łatwy w montażu. Umieszcza się go na filtrze aluminiowym. Dzięki temu filtr węglowy stanowi dodatkową ochronę wnętrza okapu przed niewyłapanym wcześniej tłuszczem. Największą zaletę LONGer LIFE stanowi jednak ich bardzo długa żywotność, która może sięgać nawet osiemnastu miesięcy. Z pewnością jest to bardziej ekologiczne rozwiązanie niż montaż zwyczajnego filtra. Zwykle w ciągu półtora roku zużyjesz aż pięć standardowych filtrów. W przypadku LONGer LIFE wyprodukujesz tylko jeden odpad. Z pewnością takie rozwiązanie należy nie tylko do bardziej ekologicznych, ale również bardziej opłacalnych metod dbania o czyste powietrze w kuchni.
Jak sam więc widzisz, montaż i regularna wymiana filtra węglowego to ważny krok w procesie dbania o higienę kuchni. Jeśli jednak nie jesteś pewien, jaki rodzaj filtra będzie pasował do Twojego modelu okapu, koniecznie zajrzyj do oferty naszego sklepu, gdzie znajdziesz największy wybór filtrów węglowych. W razie potrzeby nasi specjaliści zawsze posłużą Ci pomocną radą. Serdecznie zapraszamy do zakupów!