Nazwy marek i typów zostały użyte tylko i wyłącznie do celów porównawczych.    Brand's and type's name are used only for comparison purposes.

Czy można myć filtr węglowy do okapu? Sprawdź, jak poprawnie go wyczyścić

Filtr węglowy to bardzo ważny element okapu kuchennego. Jego zadaniem jest oczyszczanie powietrza, a także pochłanianie nieprzyjemnych zapachów. Warto więc dbać o to, aby był on regularnie czyszczony, by mógł spełniać swoją funkcję jak najlepiej. Jak to jednak zrobić? Tego dowiesz się z naszego dzisiejszego poradnika!

Filtr węglowy – czym tak właściwie jest?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Filtr węglowy jest jedną z wymiennych części okapu kuchennego. Składa się on ze specjalnych kuleczek węglowych, które mają za zadanie pochłaniać nieprzyjemne zapachy i tłuszcz unoszący się podczas gotowania. Im więcej takich kuleczek zamkniętych jest w obudowie filtra – a więc im lepsza jego granulacja – tym lepsze jest jego działanie absorpcyjne. Praktycznie każdy nowoczesny okap kuchenny można wyposażyć w filtr węglowy. Przydatny będzie zwłaszcza wtedy, gdy okap nie jest podłączony do wentylacji. W takim wypadku zapachy nie są odprowadzane z pomieszczenia, a więc muszą być w jakiś sposób neutralizowane.

W takim przypadku, by kuchenny okap mógł skutecznie pełnić rolę pochłaniacza, po prostu musi mieć on filtr węglowy. Warto jednak pamiętać o tym, że to akcesorium nie jest wieczne i trzeba je regularnie wymieniać. Zalecana częstotliwość to co najmniej raz na 3 miesiące. W naszej ofercie spotkać możesz jednak także filtry węglowe typu LONGer LIFE, które wystarczy wymieniać raz w roku, a nawet co półtora roku. Jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie, ponieważ pomaga zminimalizować ilość odpadów. Jego jakość jest równie doskonała, co trwałość. Filtr LONGer LIFE wyróżnia się zwiększoną liczbą cząsteczek węgla, co przekłada się na jego chłonność. Jeśli chcesz więc zaoszczędzić, a przy okazji zadbać o stan środowiska naturalnego, to nasze produkty są stworzone właśnie dla Ciebie!

Dlaczego warto korzystać z filtra węglowego?

Filtr węglowy to must-have w każdej kuchni! Jest on szczególnie przydatny w pomieszczeniach o słabej wentylacji. Dzięki temu urządzeniu można uniknąć nieprzyjemnych zapachów i oparów tłuszczu, a także dymu unoszącego się chociażby z przypalonego dania, nie mówiąc już o smrodzie spalenizny. Dzięki temu przebywanie w kuchni będzie o wiele przyjemniejsze, a zachowanie higieny miejsca przygotowywania potraw będzie znacznie łatwiejsze. Przy okazji zadbasz również o stan swoich mebli kuchennych. Cząsteczki tłuszczu mogą bowiem osiadać na ich powierzchni i powodować jej przebarwienia i zniszczenia – bez wątpienia wpłynie to na szybsze zużycie się kuchennych sprzętów.

Filtr węglowy do okapu – czy można go myć?

Pewnie zastanawiasz się, czy filtr węglowy, który zamontowałeś w swoim okapie, wymaga czyszczenia. W końcu służy do oczyszczania powietrza i nie wydaje się, by coś mogło się na nim osadzać. Otóż może – dlatego też warto dbać o czystość filtra węglowego w okapie. Najlepiej czyścić go raz na miesiąc, chociaż jeśli Twój okap jest intensywnie użytkowany, to możesz robić to częściej.

Filtr węglowy do okapu można myć, ale musisz upewnić się, że robisz to w odpowiedni sposób. Najlepiej używać ciepłej wody i mydła, a następnie dokładnie go wypłukać. Niektórzy używają także specjalnych płynów do czyszczenia filtrów. Pamiętaj jednak, żeby nigdy nie używać gorącej wody, ponieważ może to uszkodzić filtr.

Jak dokładnie wyczyścić filtr węglowy?

Czystość w kuchni jest bardzo ważna, prawda? W końcu to właśnie tam przygotowywane są posiłki, które spożywamy razem z rodziną. O ile regularnie dbamy o czystość blatów, kuchenki, naczyń, garnków i akcesoriów kuchennych, o tyle filtr często jest pomijany w codziennych porządkach. Ponoć uważa się go za jeden z najbardziej zanieczyszczonych i zaniedbanych elementów w całym domu. Niestety przynosi to same szkody – zanieczyszczony filtr nie pełni swojej funkcji we właściwy sposób. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie czyścić swój filtr węglowy. Nie każdy jednak wie, jak dokładnie to zrobić. W końcu nie chodzi tylko o to, żeby po prostu go umyć – trzeba go też odpowiednio wysuszyć, aby uniknąć rozwoju bakterii i grzybów. Poniższy przewodnik pomoże Ci dokładnie wyczyścić Twój filtr węglowy i sprawi, że będzie on działał jak nowy.
1. Najpierw musisz zdemontować filtr węglowy ze swojego urządzenia. W zależności od modelu może to oznaczać wyjęcie go z komory lub przekręcenie go w lewo lub prawo.
2. Następnie musisz umyć filtr ciepłą wodą z mydłem i dokładnie go spłukać. Akcesorium możesz wymyć również w zmywarce.
3. Po umyciu filtr powinien porządnie się wysuszyć.
4. Gdy już się wysuszy, możesz ponownie zamontować go w swoim urządzeniu i cieszyć się jego działaniem – jak zaraz po zakupie!

Pamiętaj, że regularne czyszczenie filtra węglowego do okapu zapewni Ci dłuższe i lepsze działanie całego urządzenia. Dlatego też warto to robić co jakiś czas, aby cieszyć się dobrą jakością powietrza w swojej kuchni.

Filtr węglowy to jeden z niezbędnych elementów w każdej kuchni. Używany jest do usuwania zapachów i dymu, a także do oczyszczania powietrza. Aby działał prawidłowo, należy go regularnie czyścić. Pamiętaj też, aby wymieniać go co jakiś czas – najlepiej raz na 3-6 miesięcy lub według instrukcji producenta.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl